Čábelická a Cink vítězi 1. kola ŠKODA Pražského MTB poháru v Motole!

Čeští reprezentanti Jitka Čábelická (GAPP Systém Kolofix) a Ondřej Cink (Mondraker Primafloor Rotor) ovládli v hlavních kategoriích úvodní kolo ŠKODA Pražského MTB poháru, který se uskutečnil v lokalitě Traily Motol – „Jízda pod napětím“. 

Úvodního závodu v olympijském XCO nazvaném jako Velká cena NUTREND Specialized se v příjemném jarním počasí účastnil rekordní počet bikerů z celé České republiky i zahraničí.  

Příjemné, slunečné a především teplé počasí vítalo účastníky prvního kola ŠKODA Pražského MTB poháru v olympijském cross country pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem. 

Pražský závod je už dlouhé roky vnímán jako „otvírák“ tuzemské bikové sezóny a nedělního závodu se účastnil rekordní počet bikerů z celé České republiky i ze zahraničí. 

Pro řadu závodníků byl závod ostrým testem před dalšími závody jarní sezóny, ale početné pole jezdců usiluje i o co nejlepší bodové umístění do celkového hodnocení pražské soutěže. Ta se během své jedenáctileté historie, díky kvalitní konkurenci a účasti české špičky napříč kategoriemi, propracovala mezi ceněné tuzemské soutěže a o unikátní pohár s pražskou dlažební kostkou usilují každý rok stovky bikerů.

Závodu žen dominovala česká reprezentantka Jitka Čábelická, která byla v cíli závodu se svým výkonem zjevně spokojená. Není divu, účastnice olympijských her v Tokiu měla závod od startu pod kontrolou, Jítě to na první pohled „jelo“ a její výkon může být optimistickým příslibem pro českou reprezentaci na prahu důležité, předolympijské sezóny 2023. Druhé místo obsadila třiadvacítkářka Patricie Srnská z pražské Dukly, která se do výkonnostní cyklistiky vrací po téměř rok trvající, zdravotní pauze. Bronzovou medaili vybojovala další z českých reprezentantek, Aneta Novotná (GAPP Systém Kolofix).

Foto: www.prahamtb.cz

Velmi rychlý závod mužů se od počátku odvíjel pod taktovkou českých reprezentantů Ondřeje Cinka, Lukáše Kobese (GAPP Systém Kolofix) a Filipa Konečného (NUTREND Specialized Racing). Tato trojice se díky tempu udávaném třiadvacítkářem Filipem Konečným už během úvodního okruhu oddělila od zbytku startovního pole a společně absolvovala tři okruhy. 

Foto: Jan Topinka Štorek

V závěru třetího kola zapnul své „turbo“ Ondřej Cink, postupně se vzdálil dvojici Kobes – Konečný a osamoceně pokračoval až do vítězného cíle. Česká biková jednička je tedy zpět v závodním režimu po téměř tři týdny trvající zdravotní pauze, což je výborná zpráva. Druhé místo obsadil Lukáš Kobes a třetím v cíli byl Filip Konečný. Zatímco pro první dva byl motolský závod rozjetím před víkendovým závodem C1 v rakouském Langenlois, pro mladého Filipa Konečného, který demonstroval formu už v minulých týdnech velmi dobrými výkony na řeckém ostrově Salamina, jarní sezóna končí, postupně ho čeká maturita a příjímací zkoušky na lékařskou fakultu. Návrat zpět do závodů, včetně seriálu Světového poháru plánuje český talent v červnu.

Foto: www.prahamtb.cz

Závodem v Motole se také rozjela sledovaná a prestižní soutěž týmů ŠKODA Pražského MTB poháru ve které je po úvodním závodě evidováno 33 (!) týmů, které mají hodnoceny nejméně 3 závodníky ve třech věkových kategoriích. Plný počet bodů v Motole získal úspěšný mládežnický tým Author Team Stupno vedený „Trenérem roku 2022“ Jaroslavem Rybou a také kolínský Expres cz. Tufo Team, který motolský závod absolvoval v početném zastoupení. Jediný bod za touto dvojicí je další ze silných a úspěšných mládežnických celků, ADASTRA Cycling Team.

Foto: Milan Žejdlík www.milanzejdlik.cz

ŠKODA Pražský MTB pohár bude pokračovat druhým závodem ve sváteční pondělí 1. května ve Kbelích. Závod bude zároveň vypsán jako „Mistrovství Prahy horských kol“ a v rámci kbelského závodu pojedou neslyšící cyklisté své Mistrovství České republiky.   

Výsledky 1. kola ŠKODA Pražského MTB poháru ZDE

TERMÍNY ZÁVODŮ ŠKODA Pražského MTB poháru 2023 

• neděle 19.března    Motol            Velká cena NUTREND SPECIALIZED 

• pondělí 1.května     Kbely             Velká cena MČ Praha Kbely, Mistrovství Prahy, MČR neslyšících cyklistů 

• sobota 3.června      Zličín              Velká cena Café Calabrone, Akademické MČR

• neděle 4.června      Zličín              O pohár starostky MČ Praha Zličín 

• neděle 3.září           Libuš               O pohár MČ Praha Libuš