ŠKODA Pražský MTB pohár 2024 zahájil Short track v teplotním rekordu!    

Úvodní dva závody ŠKODA Pražského MTB poháru 2024 v areálu Traily Motol „Jízda pod napětím“ charakterizuje vysoká startovní účast ve všech vypsaných kategoriích a nezvykle teplé počasí. V divácky nejsledovanější kategorii mužů dominoval jak sobotnímu závodu XCC, tak i nedělnímu v olympijském cross country, jezdec pořádajícího týmu Nutrend Specialized SKR Racing Jan Zatloukal. Vítězkou spojené kategorie žen a juniorek v závodě XCC se stala Hana Viková z DUKLY Praha, nedělní XCO ovládla Karla Löffelmann, Česká spořitelna Accolade.        

Nový formát úvodního dvojzávodu horských kol ŠKODA Pražský MTB pohár, vzbudil v cyklistické komunitě značný zájem. Sobotní závod v Short tracku byl vůbec prvním závodem XCC nejenom ve dvanáctileté historii seriálu ŠKODA Pražského MTB poháru, ale i prvním závodem XCC v České republice, uspořádaným v seriálu závodů pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem. Všichni jezdci, od žáků po kategorie Masters si tedy mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak náročný je závod XCC v kombinaci s následným závodem XCO.    

Jezdci, početné doprovody a diváci si zajímavý sobotní program užívali.  Dopolední program závodů dětských kategorií vystřídala časovka na jedno XCC kolo, která definovala postavení jezdců v následujícím závodě XCC. Motolská trať splňuje všechny parametry pro závod XCC a je divácky atraktivní, takže se závod těšil bouřlivé a emotivní atmosféře. V hlavní kategorii mužů zvítězil „domácí“ jezdec a český reprezentant Jan Zatloukal, druhý v cíli byl dobře jedoucí Filip Holub (ASPIRE OPPORTUNITY BRNO) a třetím v cíli byl benjamínek v kategorii U23, loni úspěšný český junior Ondřej Novotný z Nutrend Specialized SKR Racing. Spojené kategorii žen a juniorek dominovaly talentované juniorky. Zvítězila Hanka Viková z DUKLY Praha před Amálií Gottwaldovou (CP Team) a Nikolou Bradáčovou ACT Lerak Blansko.  

Nedělní závod v olympijském XCO dokonale prověřil připravenost jezdců na počátku sezóny, ale i realizačních týmů. Náročná, technická trať motolských trailů v kombinaci s rekordními teplotami představovaly značnou fyzickou zátěž pro jezdce, což ještě více umocňoval sypký písčitý podklad horní části trailů, vyžadující maximální soustředěnost i odpovídající technickou dovednost jezdců. 

V kategorii mužů si jeli ve „svém tréninkovém světě“ čeští reprezentanti Jan Zatloukal a Ondřej Novotný, pro které byl motolský dvojvíkend poslední tréninkovou prověrkou před odletem na světový pohár do brazilského Sao Paula. Honza s Ondřejem projeli cílem společně a na stupně vítězů je doprovodil v cíli třetí Filip Holub, který dokázal porazit zkušeného Jana Vastla (N1 Team). 

Mezi ženami zvítězila Karla Löffelmann před juniorkami Amálií Gottwaldovou a Hanou Vikovou. 

Za zmínku stojí výkon talentované kadetky Lucie Grohové (DUKLA Praha), která se v obou závodech dokázala pohybovat na čele startovního pole závodu žen a juniorek. 

Závod juniorů byl, podobně jako závod juniorek, dalším v řadě závodů generujících nominaci pro ME v rumunském Cheile Gradistei, které se letos uskuteční v časném termínu už počátkem května. Důvodem je olympijská kvalifikace. Sobotní i nedělní závod nejlépe zvládnul Patrik Lienert (Rexonix Kovo Praha), následovaný Davidem Vašutem (Bike Pro Racing) a Jakubem Mušálkem (HEAD Pro Team), kteří si své pořadí v nedělním závodě XCO vyměnili.   

ŠKODA Pražský MTB pohár 2024 bude pokračovat dvojzávodem na Zličíně ve dnech 27. a 28. duben. Sobotní závod bude zároveň i Mistrovstvím Středočeského kraje. 

Pořadatelé z týmu Café Calabrone chystají pro jezdce překvapení v podobě významně pozměněné trati s celou řadou nových prvků, můžete se těšit…😊  

Výsledky 1. kola ŠKODA Pražského MTB poháru XCC  ZDE https://sportt.cz/racesResults/resultlist/1327

Výsledky 2. kola ŠKODA Pražského MTB poháru XCO  ZDE https://sportt.cz/racesResults/resultlist/1329

Průběžné pořadí ŠKODA Pražského MTB poháru po 2. závodech ZDE https://sportt.cz/racesSerials/serial/42

TERMÍNY ZÁVODŮ ŠKODA Pražského MTB poháru 2024 

sobota   6. dubna  XCC    Traily Motol             Velká cena NUTREND SPECIALIZED

neděle   7. dubna  XCO   Traily Motol             Velká cena ŠKODA AUTO  

sobota 27. dubna XCO    Bike Arena Zličín     Velká cena Café Calabrone  

neděle 28. dubna XCO    Bike Arena Zličín     O pohár MČ Praha Zličín 

středa 1. května   XCO    Kbely                          KNAUF Velká cena MČ Praha Kbely 

neděle 8. září        XCO    Libuš                          MTB Mistrovství Prahy