ŠKODA Pražský MTB pohár 2024 začne netradičně, závodem Short tracku XCC!

Úvodní závod ŠKODA Pražského MTB poháru 2024 v Motole, 6. a 7. dubna, začne netradičním způsobem, nicméně zcela v duchu novodobého pojetí závodů olympijského cross country, závodem Short tracku. 

Divácky atraktivní a rychlá disciplína, kde až do posledních metrů závodu není rozhodnuto o vítězi, následně stanoví pořadí postavení jezdců na startu nedělního závodu v olympijském XCO.

Závod XCC se týká všech závodníků, počínaje kategorií Žáci I., Žákyně I. a starších. Dopolední program dětských závodů se pojede na dětských okruzích v klasickém formátu. Online registrace k závodu bude spuštěna 1. března ve 13:00 hodin. 

Nový formát úvodního dvojzávodu horských kol pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem, ŠKODA Pražský MTB pohár, budí v cyklistické komunitě zájem. Pořadatelé se rozhodli využít vhodné parametry závodního okruhu Traily Motol – „Jízda pod napětím“ a celé sobotní odpoledne bude věnováno závodu XCC, jehož výsledky následně stanoví i postavení na startu pro nedělní závod XCO. 

Závod XCC se týká všech jezdců, počínaje kategorií Žáci I., Žákyně I. a starších. Dopolední program dětských závodů se pojede na samostatně značených dětských okruzích v klasickém formátu. 

Účast v závodě XCC zajistí pořadí v kvalifikaci v individuální časovce na jeden XCC okruh, která bude vlastnímu závodu Short tracku předcházet. Závod XCC byl až doposud v České republice realizován pouze v případě závodů MČR a samozřejmě závodů horských kol v rámci Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Zařazení Short tracku do programu volnočasových závodů pro širokou veřejnost tedy představuje, z pohledu českého MTB, zajímavý mezník.      

Jak přesně bude úvodní závod organizovaný?

Online registrace k závodům ŠKODA Pražského MTB poháru 2024 bude spuštěna v pátek 1.3. ve 13:00 hodin. Registrace do závodů bude uzavřena vždy dva dny před daným závodem, tzn. pro závod 1. kola ŠKODA Pražského MTB poháru 2024 bude online registrace uzavřena ve čtvrtek 4.4. ve 14:00 hodin. Následující den, tj. v pátek organizátoři zveřejní startovní listiny jednotlivých kategorií a přesný čas startu každého jezdce v individuální časovce na jeden XCC okruh. Startovní odstupy mezi jednotlivými jezdci v časovce budou činit 15 až 20 sekund podle celkového počtu přihlášených jezdců. Do následného závodu XCC postupuje 42 jezdců s nejlepším časem, kteří budou řazeni po sedmi na start, podle dosažených časů. Registrace pro nedělní druhé kolo seriálu bude ukončena v pátek 5.4. ve 14:00.

Trať závodu short tracku XCC kopíruje motolský, vyzkoušený, zaváděcí okruh pro závod XCO. Je charakterizovaný širokou stopou s možností předjíždění i více jezdců v celé své délce. Uprostřed okruhu je umístěno dvojité technické depo. Na trati jsou zastoupeny všechny prvky moderního XCC – rovinaté úseky, stoupání i technické pasáže. Zajímavost závodu umocňuje skutečnost, že celá trať je divácky přehledná z prostoru startu a cíle a diváci i trenéři tedy mohou sledovat průběh závodu z jediného místa, včetně všech detailů. 

Výsledky závodu XCC budou bodované a dekorované stejně jako všechny závody ŠKODA Pražského MTB poháru dle rozpisu. 

Mimo tradiční vyhlášení budou pořadatelé udělovat i ocenění nejrychlejšímu závodníkovi časovky v každé kategorii. A pozor, pokud se některému z jezdců, podaří správně tipovat vůbec nejrychlejší čas dne časovky na jeden XCC okruh, získá startovné zdarma pro 3. kolo ŠKODA Pražského MTB poháru, které se uskuteční na Zličíně v sobotu 27. dubna.       

Rozpis závodů ŠKODA Pražského MTB poháru 2024 ZDE

Propozice pro 1. kolo ŠKODA Pražského MTB poháru 2024 závod XCC, ZDE a časový program 1. kola ZDE

Propozice pro 2. kolo ŠKODA Pražského MTB poháru 2024 závod XCO, ZDE a časový program 2. kola ZDE

TERMÍNY ZÁVODŮ ŠKODA Pražského MTB poháru 2024 

sobota   6. dubna  XCC    Traily Motol             Velká cena NUTREND SPECIALIZED

neděle   7. dubna  XCO   Traily Motol             Velká cena ŠKODA AUTO  

sobota 27. dubna XCO    Bike Arena Zličín     Velká cena Café Calabrone  

neděle 28. dubna XCO    Bike Arena Zličín     O pohár MČ Praha Zličín 

středa 1. května   XCO    Kbely                          KNAUF Velká cena MČ Praha Kbely 

neděle 8. září        XCO    Libuš                          MTB Mistrovství Prahy