Bikový víkend ŠKODA Pražského MTB poháru přilákal stovky bikerů. Akademickými Mistry ČR jsou Zatloukal a Šafářová!

Třetí a čtvrté kolo ŠKODA Pražského MTB poháru na Zličíně přilákalo na start stovky bikerů z celé republiky i ze zahraničí. V rámci sobotního programu se Akademickými Mistry České republiky stali Jan Zatloukal (Moravská univerzita Olomouc/Nutrend Specialized Racing) a Zuzana Šafářová (Jihočeská univerzita/Rouvy Specialized).

Čeští reprezentanti do 23 let, Jan Zatloukal a Zuzana Šafářová dominovali hlavním kategoriím mužů a žen v sobotním programu ŠKODA Pražského MTB poháru na Zličíně a zároveň slavili i ceněné tituly českých akademických mistrů pro rok 2023. Závody byly velmi dramatické. 

V kategorii mužů se krátce po startu odpoutal Jan Zatloukal od dvojice pronásledovatelů, kterou tvořili Lukáš Elčkner (VŠ Newton/Jaroslav Kulhavý Cycling Team) a Josef Kunášek (VŠ polytechnická Jihlava/Bikepart Cycling). Zatímco Jan Zatloukal si svůj náskok kontroloval až do cíle, za ním se rozpoutala opravdová cyklistická bitva o akademické stříbro a bronz. Nástupem v závěru posledního kola se na druhou příčku probojoval Lukáš Elčkner a pozici si udržel, bronz si ze Zličína odváží Josef Kunášek. 

Zajímavostí je, že Jan Zatloukal se svým vítězstvím stal už trojnásobným úřadujícím mistrem naší země. Po mistrovských titulech v kategorii U23 a Short tracku mu nově náleží i trikot pro nejlepšího akademika České republiky.   

Sobotní závod mužů byl divácky zajímavýFoto: Pavel Křikava 

Mezi ženami se souboj o mistrovský dres odehrával od prvních do posledních metrů mezi dvěma českými reprezentantkami do 23 let, Zuzanou Šafářovou a Anetou Novotnou (Česká zemědělská univerzita v Praze/Aspire Opportunity Brno). Více sil měla v posledních metrech závodu Zuzana Šafářová a mimo prestižního dresu české akademické šampionky si jako všichni medailisté odváží i šanci na zisk hodnotného stipendia. Třetí místo v sobotním závodě žen vybojovala ukrajinská reprezentantka Maria Orekhova (Decathlon Cycling Team) pro bronz v akademickém závodě si dojela čtvrtá v celkovém pořadí, Lucie Nedomlelová (Technická univerzita v Liberci/Czech MultiSport Coaching). 

Nejlepší čeští bikeři – vysokoškoláci  Foto: Pavel Křikava  

Teplé a slunečné počasí provázelo účastníky bikovým víkendem na Zličíně. Početná startovní pole všech vypsaných kategorií, ale i vysoký počet doprovodů a diváků potvrzoval, že Češi jsou sportovním a cyklistickým národem. O cenné body do celkového pořadí ŠKODA Pražského MTB poháru se bojovalo od prvních do posledních metrů a bylo zajímavé sledovat, jak si dvoudenní zátěž na perfektně připravené, ale fyzicky náročné trati vybírá svou daň a způsobuje změny v pořadí, častokrát oproti teoretickým předpokladům.

Nedělnímu závodu mužů triumfoval týmový i reprezentační kolega Jana Zatloukala, Filip Konečný, který se vrací zpět do závodního světa po úspěšně zvládnutých maturitních zkouškách, ale zároveň už i jako novopečený student lékařské fakulty. Mezi ženami v neděli zvítězila, věkem teprve juniorka, Evelína Šedivá (Elimon Bicykl Team Ústí nad Labem). 

V soutěži týmů se po čtyřech závodech na první příčku posunul pražský Rexonix, pouhý bod za ním jsou Author Team Stupno a Cycling Academy Tábor. A vzhledem k tomu, že ŠKODA Pražský MTB pohár 2023 má před sebou už jenom jediný závod, budeme se mít ve finálovém závodě v neděli 3. září v Libuši opravdu na co těšit.  Na ceněné týmové zlato totiž může dosáhnout hned celá řada silných klubů.  

Výsledky 3. závodu ŠKODA Pražského MTB poháru, sobota 3.6. ZDE 

Výsledky 4. závodu ŠKODA Pražského MTB poháru, neděle 4.6. ZDE 

Výsledky Akademické Mistrovství České republiky ZDE

Průběžné pořadí ŠKODA Pražského MTB poháru ZDE

Průběžné pořadí ŠKODA Pražského MTB poháru soutěž týmů ZDE