Pražský MTB pohár ocení Trenéra a Objev roku, do Síně slávy uvede Jaroslava Kulhavého!

Nedílnou součástí každého ročníku ŠKODA Pražského MTB poháru je předávání unikátních pohárů s pražskou dlažební kostkou medailistům celkového pořadí soutěže a vyrytí jmen vítězů jednotlivých kategorií na podstavec obřího poháru, který je putovní trofejí závodů. Pořadatelé zároveň udělují ocenění: „Objev roku“, „Trenér roku“, a do Síně slávy uvedou další z osobností české a světové cyklistiky.  

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_9624-1024x682.jpg.

K tradici ŠKODA Pražského MTB poháru patří předávání cen medailistům celkového pořadí soutěže v olympijském cross country pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem. Hlavní cenou je od prvopočátku soutěže unikátní pohár s pražskou dlažební kostkou, který umělecký kovář v letošním jubilejním, desátém ročníku volným způsobem ztvárnil do podoby legendární písně skupiny Queen, „The Show Must Go On“, což má symbolizovat nejenom průběh desetileté dekády v historii pražské soutěže, ale i její přesah a plány pořadatelského týmu do let budoucích.

Jak známo, pořadatelé každý rok stylizují své poháry do podoby, která symbolizuje prožitý závodní rok. V minulých letech tak byly poháry například vyhotoveny v podobě „Olympijské pochodně“ nebo „Kostky v kleci“ či bájného Tolkienova „Sauronova oka“ v temném období pandemie koronaviru.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je kostka-1-533x1024.jpg.

Pražský MTB pohár ročníku 2022

Jména vítězů jednotlivých kategorií budou zároveň vyryta na ocelovou destičku, která je umístěna na podstavci poháru, který je putovní trofejí závodů, kterých se v letošním roce zúčastnil rekordní počet bikerů z celé České republiky i zahraničí. 

Kromě dekorování medailistů ale pořadatelé každoročně udělují i další ocenění. Hned dva poháry budou letos uděleny v kategorii „Objev roku“.

Oceněnými závodníky jsou Nela Drábková (Čistý sport) a Vojtěch Rada (Rexonix Racing Team), kteří závodili v kategoriích Žákyně a Žáci I. „Oba jsou velmi šikovní a zaujali nás svým přirozeným závodním projevem, který dokázali bezchybně opakovat v každém ze závodů ročníku 2022 a na všech pohárových tratích. Ale tu pomyslnou jedničku s hvězdičkou bychom mohli udělit celému početnému pelotonu kategorií Žáci a Žákyně. Jednoduše řečeno, máme tam „silný ročník“ a tím spíš si Nela s Vojtou a jejich týmy zaslouží naše ocenění. Věřím, že tato cena bude pro všechny motivací k dalšímu pravidelnému tréninku, sportování a rozvoji svých schopností.“ uvádí k ocenění mladých závodníků šéf pořadatelského týmu, trenér Viktor Zapletal.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Obrázek1.jpg.

6 startů a 6 vítězství Vojty Rady v letošním ročníku Pražského MTB poháru   

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je nela-drabkova.jpg.

Nela Drábková bez větších potíží zvládá technické pasáže na trati finálového závodu v Motole    

„Trenérem roku“ se stává Jaroslav Ryba! Dlouholetý trenér a funkcionář skromného, ale mimořádně úspěšného dětského a mládežnického celku Author Team Stupno dostává od pořadatelů pražské soutěže ocenění za svou „dlouhodobou činnost a přínos pro českou cyklistiku“. Týmem ze Stupna a osobní péčí Jardy Ryby v minulosti prošla celá řada vynikajících cyklistů a závodníky tohoto sympatického týmu vídáme každý rok na čelních pozicích nejenom v rámci pražské soutěže. Asi postačí jedno jméno za všechny, kterým Jaroslav Ryba pomohl s cyklistickými začátky. Mistr světa a Evropy, medailista Světového poháru horských kol, trojnásobný olympionik, ale také závodník, který startoval v silniční Tour de France a už nyní, uprostřed své bohaté a úspěšné kariéry je v cyklistickém světě vnímán jako skutečná celebrita – Ondřej Cink.  

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je tiskovka-mcr-stupno-87-002.jpg.

Jarda Ryba na tiskové konferenci se svým nejúspěšnějším svěřencem, Ondrou Cinkem

Do „Síně slávy“ Pražského MTB poháru vstupuje nejvýraznější postava české a světové bikové scény, Jaroslav Kulhavý. Olympijský vítěz z Londýna 2012 a stříbrný medailista z Ria 2016, Mistr světa a Evropy, vítěz Světového poháru, závodů Cape Epic a Brasil Ride a také jediný biker světa, kterému se podařilo vyhrát všechny světové tituly nejenom v olympijském cross country, ale také v maratonu horských kol. 

Jaroslav Kulhavý byl od počátku společně s další významnou postavou světového sportu, paralympijským vítězem Jiřím Ježkem jedním z patronů Pražského MTB poháru a v rámci tréninku absolvoval i řadu pohárových závodů. Je jisté, že Jára bude i nadále ambasadorem pražského seriálu a je pravděpodobné, že právě z jeho rukou převezmou ceny závodníci na některém ze závodů sezóny 2023. 

Jaroslav Kulhavý rozšiřuje skupinu členů Síně slávy Pražského poháru, kterou tvoří významné osobnosti pražské, české a světové cyklistiky:

2016: Pavel Vršecký: legendární trenér pražské Dukly, silniční a dráhové reprezentace 

2017: Bohumila Lomová: čtyřnásobná mistryně světa a mnohonásobná medailistka MS a ME

2018: Miloslav Kvasnička: jeden z nejúspěšnějších cyklokrosařů a bikerů české historie. Držitel pěti medailí z MS CX, ale také držitel nejlepšího českého umístění na MS MTB, které dokázal později překonat až Jaroslav Kulhavý

2019: Jindřich Pulman: jeden z nejoblíbenějších a nejvýraznějších českých cyklistických komentátorů, celoživotní propagátor cyklistiky a sportu

2020: Jiří Ježek: nejúspěšnější handicapovaný cyklista paralympijské historie, 6x paralympijský vítěz a Mistr světa, 4x celkový vítěz SP, Mistr Evropy a držitel dalších, více než 30 medailí z PH, MS, ME a SP. Od počátku patron Pražského MTB poháru   

2021: Cyril Schejbal: dlouholetý vynikající trenér a funkcionář pražské Dukly, významná a respektovaná osobnost pražské a české cyklistiky

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je kulhavy.jpg.

Olympijský vítěz a Mistr světa Jaroslav Kulhavý na fotografii z roku 2017 při jednom ze svých tréninkových startů v rámci Pražského MTB poháru